Ślina czy krew

dna

Jakim cudem w ślinie znajduje się nasze DNA?

DNA w ślinie pochodzi zarówno z komórek nabłonka policzka, jak i białych krwinek.

Zaskakujące jest to, że większość ludzi przyjmuje, że źródłem DNA w ślinie są przede wszystkich komórki nabłonkowe z policzka. Okazuję się jednak, że tak nie jest. Badania pokazują, że do 74% [1] DNA w ślinie pochodzi z białych krwinek, które są doskonałym źródłem dużych ilości ludzkiego DNA.

Żucie gumy może wpłynąć na rozcieńczenie próbki DNA a tym samy na wydajność wykonanego później badania.

ślina-dna

Ślina może zastąpić krew przy analizie DNA.

Pobieranie krwi jest często uważane za złoty standard jakości DNA i jest to ustalona praktyka w szpitalach, klinikach i laboratoriach na całym świecie. Jednak wiele osób nie wie, że próbki krwi można zastąpić próbkami śliny przy badaniach genetycznych.

Z próbki śliny otrzymujemy prawie taką samą ilość DNA i takiej samej jakości jak DNA z próbek krwi. Możemy więc uznać ślinę za tak samo dobry materiał jak krew do zastosowania w badaniach genetycznych.

Liczne badania potwierdzają, że DNA wyizolowane z próbek śliny pobranych przy pomocy specjalnych zestawów, jest wysokiej jakości oraz stabilne. Bufor/roztwór, w którym zawieszana jest ślina, hamuje rozwój bakterii, które mógłby zakłócić dalsze badania. Ponadto taka próbka może być przesłana w temperaturze pokojowej i jest stabilna nawet przez wiele tygodni.

Czy wiesz, że…

jedna próbka śliny pobranej za pomocą zestawu pobraniowego Moje DNA zawiera tyle samo dobrej jakości DNA co 282 wymazów z policzka.

ciacho

Dlaczego nie wolno jeść, pić ani żuć gumy przed pobraniem próbki?

Zarówno w jedzeniu jak i w piciu znajduje się DNA pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. To DNA zostanie również wyizolowane w tracie wstępnego procesu badania i może spowodować rozcieńczenie próbki Twojego DNA.  Tym samym wpłynie to na jej jakość.

strzykawka

Nie każdy sposób pobrania DNA jest równie dobry.

Istnieją różne metody pobierania DNA. Nie każde z nich są tak samo wydajne.

 

Jednym ze sposobów jest pobranie wymazu z policzka, z zastosowaniem specjalnych patyczków lub szczoteczek. Taka metoda polega na pobraniu komórek nabłonka ale jednocześnie komórek bakterii. Próbki takie są więc zanieczyszczone w dużej mierze DNA bakteryjnym nawet do 88%.

Próbki śliny, pobierane za pomocą naszego zestawu pobraniowego zapewniają zupełnie inną jakość DNA. Wydajność tego zestawu jest 12 krotnie wyższa niż pobrane wymazy z policzka, a ilość bakterii nie przekracza 11%.

(1) Thiede, C. et al. Buccal swabs but not mouthwash samples can be used to obtain pretransplant DNA fingerprints from recipients of allogeneic bone marrow transplant. (2000). Bone Marrow Transplantation. 25(5): 575-577.)