Badania DNA – najkorzystniejsza inwestycja

Badania genetyczne zyskują coraz większą popularność i są coraz powszechniej dostępne.

Analizujemy geny z wielu powodów istotnych dla życia, zdrowia, płodności, urody, dobrego samopoczucia. Każdy może zdecydować się na wykonanie testu, tym bardziej, że dzięki rozwojowi technologii, automatyzacji sekwencjonowania DNA, badania genetyczne są coraz tańsze.

O dostępności i kosztach badań decyduje też sposób ich przeprowadzenia. Do tej pory za najlepszy materiał do badań DNA uznawano krew. Obecnie uważa się, że równie wartościowe informacje, przy znacznie większym komforcie dla pacjenta, można uzyskać ze śliny. W zakładce Blog zamieściliśmy 8 faktów dotyczących badania DNA ze śliny, o których większość z nas nie wie. Przede wszystkim wykorzystanie śliny do badania genetycznego umożliwia samodzielne pobranie próbki materiału w domu. Wystarczy za pomocą specjalnego zestawu poprać próbkę do pojemnika i przesłać go do laboratorium. Na naszej stronie w zakładce Jak to działa zamieszczone są informacje, jak kupić badanie on-line, pobrać samodzielnie materiał genetyczny, pod jaki adres je wysłać i jak odebrać przez Internet wynik badania ze spersonalizowanym raportem badań Genetycznych. Nie ważne jest więc w jakim miejscu Polski mieszkamy, wszędzie możemy zlecić badanie.

Obecnie ceny badań DNA są porównywalne z cenami badań diagnostycznych wykonywanych innymi metodami, a przy tym badania w kierunku predyspozycji do chorób dziedzicznych wykonuje się raz w życiu. Koszty kształtują się w granicach od 399,00 zł (panele w kierunku predyspozycji do: nowotworów, nowotworów piersi, raka prostaty, chorób zakrzepowo-zatorowych) do 899,00 zł za wykonanie panelu badań sprawdzającego nasze predyspozycje do najczęściej występujących chorób dziedzicznych.

O tym, że badania genetyczne są także opłacalne w sferze zdrowia publicznego od dawna przekonane są rządy niektórych państw. We Francji działa sieć laboratoriów, obejmująca wszystkie dystrykty, w których bada się DNA pacjentów onkologicznych, aby dobrać im jak najbardziej skuteczną pod względem medycznym i najbardziej opłacalną ekonomicznie terapię personalizowaną. W Wielkiej Brytanii rozpoczęto wielki program profilaktycznych badań molekularnych, którym ma być objęte 100 tys. osób. Pozwoli to zdiagnozować chorobę na wczesnym etapie i zaoszczędzić koszty późniejszego leczenia naprawczego. Kraje te traktują zastosowanie najnowocześniejszych metod profilaktyki i diagnostyki w wykorzystaniem badań molekularnych jako inwestycję w zdrowie swoich obywateli.

W Polsce, nasi decydenci dopiero od niedawna wykazują zainteresowanie tego typu działaniami. Póki co musimy sami troszczyć się o swoje zdrowie. Kiedyś mówiło się, że odziedziczyliśmy dobre lub słabe zdrowie po swoich przodkach, dzisiaj mówimy, że mamy dobre lub złe geny. O ile dawniej posiadanie dobrego lub złego zdrowia oznaczało nasze być, albo nie być, o tyle obecnie możemy dzięki badaniom DNA zadbać o siebie na co dzień i sprawić, żeby „złe” geny nie zagroziły naszemu samopoczuciu i życiu. Jak wynika z badań większość osób uważa zdrowie za największą wartość i aby je zachować jest skłonnych wiele zrobić i wydać wiele pieniędzy.

Przeprowadzenie badań genetycznych, w kierunku chorób, do których być może jesteśmy dziedzicznie predysponowani, jest racjonalną inwestycją we własne zdrowie. A zafundowanie bliskiej osobie z okazji imienin czy urodzin, zamiast tradycyjnego prezentu pakietu wybranych badań DNA, może okazać się bezcennym darem zdrowia czy życia.

Skomentuj post:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *