Czy warto wykonać badania genetyczne? 5 korzyści o których musisz wiedzieć

Wiele osób zadaje sobie pytania: jakie korzyści mogę mieć z wykonania badania genetycznego? Przecież jeśli jestem nosicielem mutacji, to na pewno już nic nie uchroni mnie przed chorobą. Często towarzyszy temu przekonanie, że po prostu lepiej jest nie wiedzieć i nie narażać się na dodatkowy stres.

Okazuje się jednak, że współczesna medycyna może zaproponować szereg innowacyjnych rozwiązań – zarówno w sferze diagnostyki, jak i leczenia chorób genetycznych.

Prowadzone w Polsce i na świecie analizy potwierdzają, że wykonanie badań DNA jest opłacalne dla naszego zdrowia, psychiki i… kieszeni! I to bez względu na wynik. To element nowego podejścia do dbania o zdrowie, świadomej profilaktyki i leczenia „szytego na miarę”.

Sprawdź zatem co zyskasz, wykonując badania genetyczne.

PO PIERWSZE – badanie DNA to bezcenna wiedza na całe życie.

Nasz kod genetyczny nie zmienia się przez całe życie – aby stwierdzić, czy mamy predyspozycje w kierunku dziedziczonego rodzinnie raka piersi, prostaty czy tarczycy wystarczy nam wyłącznie jedno badanie.

Ponosimy jednorazowy koszt, a wynik pozostanie niezmienny – tym samym zyskujemy wiedzę na całe życie! Tak cenna informacja na temat naszego ciała może zostać wykorzystana nie tylko w czasie choroby, kiedy niezbędne jest wprowadzenie skutecznego leczenia. Przede wszystkim można z niej korzystać w profilaktyce zdrowotnej i codziennej trosce o jak najlepszy stan zdrowia i dobre samopoczucie.  

PO DRUGIE – warto przestać się bać!

Trzeba mieć świadomość, że liczne zachorowania na daną chorobę w rodzinie, nie oznaczają, że obciążeni genetycznie są wszyscy krewni. Dziedziczenie to proces złożony, a określona niekorzystna zmiana nie musi każdorazowo być przekazana z pokolenia na pokolenie.

Zamiast z pasywną rezygnacją czekać na potencjalne wystąpienie choroby, należy sprawdzić, czy zagrożenie faktycznie jest realne. A jeśli rzeczywiście występuje, to właśnie wczesna diagnostyka pozwali nam zadziałać w taki sposób, żeby choroba nigdy się nie rozwinęła.

PO TRZECIE – nosicielstwo mutacji genetycznej nie oznacza choroby.

Pamiętajmy, że nosicielstwo mutacji genetycznej nie oznacza, że choroba z nią powiązana na 100% wystąpi. Predyspozycja genetyczna to jedynie skłonność, która w określonych warunkach może, choć nie musi, skutkować problemem zdrowotnym.

Dla przykładu: tylko u ok. 5-10% osób, u których stwierdzono mutacje genów i predyspozycje do chorób nowotworowych, diagnozuje się raka. Rozwój choroby najczęściej warunkowany jest przez wiele czynników, których wpływ może być jedynie spotęgowany przez zmiany w DNA. Podejmując odpowiednie działania profilaktyczne, można skutecznie ograniczać ryzyko!

PO CZWARTE – precyzyjna diagnoza to skuteczniejsze leczenie.

Diagnostyka zawsze ma kluczowe znaczenie – zarówno jeśli niepokojące zmiany występują w danej rodzinie, jak i w przypadku, gdy wystąpią u konkretnej osoby.

Dokładne określenie zmian genetycznych, powodujących nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu, pozwala na zaplanowanie celowanej terapii, dostosowanej do potrzeb pacjenta.

W wielu przypadkach takie podejście przynosi znacznie lepsze efekty, pozwala spowolnić postępowanie choroby i podnosi rokowania dla wyzdrowienia.

PO PIĄTE – wynik badania genetycznego jest ważny nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojej rodziny

Informacja o nosicielstwie określonych zmian genetycznych ma znaczenie nie tylko dla profilaktyki i ochrony zdrowia jednej osoby. Świadomość predyspozycji do wystąpienia danej choroby ma znaczenie dla każdego członka rodziny.

Dostosowanie stylu życia, diety, czy aktywności fizycznej może pozwolić na zachowanie zdrowia i długie, komfortowe życie.

 

Precyzyjna diagnostyka to skuteczne leczenie! Sprawdź ofertę badań genetycznych INVICTA i zadbaj o siebie i swoją rodzinę!

Z życia wzięte…

Angelina Jolie

Najbardziej znanym przykładem świadomego wykorzystania korzyści, jakie dają badania DNA, jest historia amerykańskiej aktorki Angeliny Jolie z 2013 roku. Kobieta, której rak zabrał najbliższe krewne – babcię, mamę i ciocię – wiedząc, że jest obciążona dziedzicznie mutacją w genie BRCA1, a tym samym ma predyspozycje do raka piersi i jajników, zdecydowała się na prewencyjne usunięcie tych narządów.

Choć ten krok nie był z pewnością łatwy, to jednak jak sama przyznała: „Mogłam powiedzieć moim dzieciom, że nie muszą się bać, że stracą mnie z powodu raka piersi”.

Historia Angeliny Jolie to nie tylko gorący news, który obiegł cały świat i wywołał zainteresowanie gwiazdą w mediach. Aktorka, która jest osobą angażującą się społecznie, wysłała milionom kobiet niezwykle istotną edukacyjną wiadomość: należy się badać i korzystać z najnowszej naukowej wiedzy. 

Fakt, że aktorka jest nosicielką mutacji BRCA1, to także ważna informacja dla jej biologicznych dzieci, które, kiedy dorosną, z pewnością poddadzą się badaniu DNA. Warto zaznaczyć, że jest to wiedza istotna zarówno dla córki, jak i dla syna aktorki, bo on także może dalej przekazywać uszkodzony gen.

Hugh Jackman

Badania genetyczne są równie ważne dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dokładnie w tym samym roku, kiedy Angelina Jolie poddawała się wspominanym operacjom, Hugh Jackman ogłosił publicznie, że cierpi na rodzinną postać raka skóry, znaną jako czerniak.

Jednak jak doskonale wiadomo, Volwerine nie należy do osób, które poddają się bez walki.

Dzięki usunięciu podejrzanych zmian skórnych, a także regularnym kontrolom dermatologicznym, aktorowi udało się skutecznie pokonać tę chorobę i uniknąć jej dalszego rozwoju.

Jackman stał się po wszystkim aktywnym działaczem na rzecz profilaktyki raka skóry i często podkreśla znaczenie regularnych badań dermatologicznych oraz ochrony przed promieniowaniem UV. Jego historia jest idealnym przykładem, jak wczesna diagnostyka genetyczna może pomóc w skutecznym leczeniu chorób genetycznych i nowotworów.

Masz wątpliwości które badanie genetyczne wybrać lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat badań genetycznych?


Skomentuj post:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *