Laboratoria genetyczne INVICTA po raz kolejny wśród 10 najlepszych na świecie!?

 

Nasze Laboratoria genetyczne niezmiennie od 2016 roku utrzymują pozycję w światowej czołówce.

W grudniu 2021 roku mieliśmy powody do dumy, ponieważ Laboratorium Genetycznej Diagnostyki Preimplantacyjnej INVICTA w wyniku kontroli jakości przeprowadzonej przez organizację The European Molecular Genetics Quality Network (EMQN), zajęło 8. pozycję wśród 325 laboratoriów z całego świata, który wzięły udział w kontroli.

W 2023 roku powody do dumy są podwójne – 6. pozycja Laboratorium PGT i 10. pozycja Laboratorium Biologii Molekularne, w certyfikacji z grudnia 2023 roku!!

 

Organizacja The European Molecular Genetics Quality Network po raz kolejny przeprowadziła sprawdzian jakości sekwencjonowania metodą Sangera wśród laboratoriów genetycznych.

Sprawdzian polegał na wykonaniu diagnostyki fragmentu genu CFTR od czterech pacjentów na podstawie dostarczanego przez EMQN wyizolowanego DNA. Ocena jakości sekwencjonowania opierała się na gruntownej analizie pierwotnych zapisów/sygnałów (tzw. raw data) z badania, które laboratorium dostarczyło organizatorom po przeprowadzeniu diagnostyki. Pod uwagę branych było kilka kryteriów, najważniejsze to: 1) Quality Read Length (QRL), 2) Quality Read Overlap (QRO), 3) PHRED 20, PHRED 30, PHRED 40. Na ocenę jakości danych składały się noty uzyskane przez laboratorium dla wszystkich próbek w poszczególnych parametrach.

 

W tej edycji do badania przystąpiły 325 laboratoriów z całego świata, w tym 18 z Polski.

Laboratoria genetyczne INVICTA zostały najlepiej ocenione wśród polskich ośrodków, które przystąpiły do kontroli – kolejny polski ośrodek znalazł się dopiero na 42. miejscu (!).  Świadczy to o wysokiej, znajdującej się na światowym poziomie, jakości badań genetycznych wykonywanych przez INVICTA.

 

Dlaczego wynik jakość testów genetycznych jest ważny dla pacjentów?

Wysoka jakość analizy genetycznej to przede wszystkim wiarygodność wyniku.

Większość badań genetycznych wykonujemy jedynie raz w życiu a wynik badań jest podstawą do określenie zmian genetycznych, powodujących nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dane płynące z analizy pozwalają na zaplanowanie celowanej terapii lub profilaktyki, dostosowanej do potrzeb pacjenta.

 

W tak kluczowej kwestii ryzyko wynikające z nieprawidłowo przygotowanego wyniku może mieść katastrofalne skutki.  W wielu wypadkach może to doprowadzić do wydłużenia czasu diagnostyki  i zwiększenia jej kosztów, co w skrajnych wypadkach wpływa na dalszy rozwój choroby u pacjenta i zmniejsza rokowania dla wyzdrowienia.

–warto o tym pamiętać decydując się na wybór laboratorium któremu powierzysz wykonie testów genetycznych.

 

Jeśli masz wątpliwości czy warto wykonać badania genetyczne zapoznaj się z poniższym artykułem:

Wykonanie badania genetycznego to jedynie trzy kroki. Tylko trzy!

Decyzję o badaniu genetycznym możesz podjąć zarówno po konsultacji z lekarzem genetykiem lub onkologiem, jak i… samodzielnie!

Badania genetyczne oferowane w INVICTA to między innymi:

Pełną ofertę badań oferowanych przez INVICTA znajdziesz w wyszukiwarce badań na stronie labolatoria.invicta.pl.

 

Wynik możesz odebrać za pośrednictwem platformy MediPoint.pl. W sytuacji, gdy będzie to konieczne, otrzymasz zalecenie skonsultowania wyniku z genetykiem lub onkologiem. Istnieje możliwość umówienia wizyty stacjonarnej, w najbliższym oddziale Klinik INVICTA, bądź też online. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych badaniach genetycznych? Nie wiesz, które z nich wybrać? Pozostaw dane kontaktowe wraz z pytaniem, a nasi konsultanci dopasują najlepsze rozwiązanie i skontaktują się z Tobą.

Zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązania.


Skomentuj post:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *